|   | 
 • FUTBOL PROFESÖRÜ

  Çanlar Kimin İçin Çalıyor?

  Ernest Hemingway bu romanı hiç şüphesiz İ.M Kayserispor için yazmadı ama şimdi Kayserispor ve Hikmet Karaman için söylemenin tam zamanı. 
  Cemil Usta sezonuna usta bir teknik direktör ile başlayan İ.M Kayserispor, ilk beş haftada istediğini alamadı. Üçü kendi sahasında olmak üzere çıktığı beş maçta galibiyetle tanışamayan sarı-kırmızılılar, topladığı üç puanla sondan bir önceki sıraya yerleşti. 
  Geçtiğimiz sezona iyi başlayan sonrasında çok sert bir düşüş yaşayarak küme düşme hattına kadar gerileyen Kayserispor, Hikmet Karaman’ın gelişiyle birlikte çıkışa geçmiş ve sezonu orta sıralarda bitirmeyi başarmıştı. Geçen sezon gösterdiği performansla, transfer yasağı olan bir takımı uzun süre yenilmezler arasına sokan Hikmet Hoca, hala bu başarısının kredisini yiyor. Maç kazanamadıkça artan stres ‘acaba?’ sorusunu strese dönüştürüyor. Bu stres başta teknik heyet ve futbolcular olmak üzere yönetim ve taraftara da bulaşınca ‘kaçınılmaz sona’ doğru ilerleyiş hız kazanıyor. Bu nedenle bir an önce ne yapıp edip bir maç kazanılmalı ve çıkışa geçilmeli. Eldeki kadro aslında bunu başaracak güçte ancak gerek sakat ve cezalılar, gerekse de yanlış takım tertipleri ve oyuncu değişiklikleri galibiyete giden yollara set çekti. Bir önceki hafta Antalya maçında saha kenarında gömleği terden sırıl sıklam olan Hikmet Hoca’yı yaptığı değişiklikler ve oyuna müdahalesi nedeniyle nasıl övmüş isek bu hafta da tam tersi nedenlerle tenkit ediyoruz. Ama şunu da biliyoruz ki Hikmet Karaman zor zamanların adamıdır. Yeniden işine konsantre olur ve takımı rayına sokarsa puanlar arka arkaya gelecektir.
  Sezon başında birçok yeni oyuncuyu kadrosuna katan İstikbal Mobilya Kayserispor’da hiç şüphesiz en çok dikkat çeken futbolcu Brezilyalı Pedro Henrique oldu. Alanya maçında attığı iki gol VAR’a takılan ancak bu maçtaki performansıyla ‘seyirciyi tribüne çekecek adam’ görüntüsü veren Pedro Henrique, böyle düşünenleri yanıltmadı. Topla hızla ve dikine hareket etmesi, kolay adam eksiltmesi, arkaya hızlı sarkması ve kanatlardan top taşıması gibi özellikleriyle ilk beş haftada öne çıkan yegane futbolcu olan sambacı, ilerleyen haftalarda takımın taşıyıcı kolonu olmaya devam edecek gibi görünüyor. Şu ana kadar iki golü bulunan P. Henrique, bundan sonra da hem atacak hem de attıracak ki takım kendine gelsin. 
  Savunmada Poulain ve Abdennour ikilisinin uyumuna kaleci Lung da katılınca savunması daha güven veren bir takım haline gelen sarı-kırmızılılar da orta sahanın daha üretken bir tablo çizmesi gerekiyor. Hücuma çıkışlar da risk alıp ileri gitmek yerine ürkek davranıp geriye dönüşler hem takımın hızını kesiyor hem de seyircinin tepkisini çekiyor. Hollandalı Rienstra bunu zaten dozajında yapıyor. Topu iyi saklıyor, garanti paslarla top kaybını önlüyor, yerinde müdahalelerle rakibin hızını kesiyor ve savunmanın önünde emniyet sübabı görevini yerine getiriyor. Burada asıl sorun ileriye oynaması gereken Mensah’ın bir türlü istenileni verememesi olarak görünüyor. Takımın en pahalı oyuncusundan, hem teknik heyet hem de taraftarlar ederi kadar katkı sağlamasını bekliyor. 
  Söz oyunculardan açılmışken Artem Kravets’e de değinmeden geçemeyeceğim. Gol vuruşlarını çok beğendiğim Kravets’e takımın çok ihtiyacı var. Sakatlığı nedeniyle sezon başından bu yana forma giyemeyen Ukraynalı’nın bir an önce sahalara dönmesi, gol sıkıntısı çeken Kayserispor’a ilaç gibi gelecekti

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.