|   | 
 • Hava soğuk diye çocukları dışarı çıkarmamak hasta ediyor


  Hava soğuk diye çocukları dışarı çıkarmamak hasta ediyor

   Pediatri Uzmanı Melahat Yeni, mevsim geçişlerinde çocukların hastalanmasın diye dışarı çıkarılmamasının yanlış olduğunu söyleyerek, “Çocuklar kapalı ortamlarda daha çok mikrop maruziyetine kaldığı için daha sık hasta oluyorlar” dedi. 
  Memorial Kayseri Hastanesi Pediatri Uzmanı Melahat Yeni, ailelere uyarılarda bulunarak, mevsim geçişlerinde çocukların giyinmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu mevsimlerde anne ve babaların yaptığı en büyük yanlışın hava soğuk diye çocuklarını dışarı çıkarmamak olduğunu kaydeden Yeni, “Çocuklar kapalı ortamlarda daha çok mikrop maruziyetine kaldığı için daha sık hasta oluyorlar. Özellikle bu havalarda güneş ışınlarının çok az geldiği günlerde çocukların bol oksijene ve güneş ışınlarına ihtiyacı var. çocukları dışarı çıkarmak, kat kat giydirmekle daha çok mümkün olabilir. Soğan sistemi gibi dediğimiz ince katmanların birkaç kat giydirilip daha sonra çocuğun vücut ısısı dengelendikçe çıkararak veya vücut ısılarını korumak amaçlı bir kat daha giydirerek çocuklarımızı soğukta da dışarı çıkarabiliriz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 
  Mevsim geçişlerinde çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha çok görüldüğünü kaydeden Pediatri Uzmanı Yeni, “Buda ortamların yeterli havalanmamasından, hasta bireylerle aynı ortamda uzun süre kalmalarından dolayı çocuklarımız üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha çok yakalanıyorlar. Çocuklar kreş ve anaokulu gibi toplu yaşanılan alanlarda bulunuyorsa buralardaki hastalık riski daha fazladır. O yüzden bulunduğumuz ortamları bol bol havalandırmak, çocuklarımızı mümkün olduğunca onları kıyafet ve diğer etkenlerden koruyarak dışarı çıkarmak onların sağlığı için çok daha iyi olacaktır” diye konuştu.   Etiketler

  YORUMLAR

  YORUM YAP!

  Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.

  Ad Soyad

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.