|   | 
 • İlk Raund Fenerbahçe'nin

  Türkiye Basketbol Ligi play off final mücadelesi ilk maçında Anadolu Efes kendi sahasında konuk ettiği Fenerbahçe’ye 87-85’lik skor ile mağlup oldu. Böylece Fenerbahçe seri’de 1-0 lık üstünlüğü alırken aynı zamanda saha avantajını da kendi lehlerine çevirdiler. İki takımda göze hoş gelen ve iyi basketbolları ile alkışı daha ilk maçtan hak ettiler. Ama en büyük alkışı ikinci yarı 12 sayı geriden gelerek kazanan Obradovic ve öğrencileri hak etti. Geçelim maçı değerlendirmeye.

   

  Maça, Doğuş - Heurtel ikilisi ile başlayan Ahmet Çakı’nın hedefi Fenerbahçe hücumlarında Bobby Dixon’ı durdurup hücumda Heurtel ile Fenerbahçe savunmasını yıkmaktı ve bu hedefi başarı ile gerçekleştirdi. Daha maçın üçüncü dakikasında skor 9-2 oldu ve Obradovic erken mola almak zorunda kaldı. Bu atılan 9 sayının yedisini Heurtel atarken Fenerbahçe hücumlarında Bobby Dixon’ı başarı ile savundu. İlk periyotta Fenerbahçe hücumları tanınmaz haldeydi bunu açıklayan en önemli detay ise Kalinic’in ilk yarıda Fenerbahçe’nin en skorer oyuncusu olmasıydı. İlk yarıda iki takımda iyi savunma yaparken Anadolu Efes bireysel atılmış zor şutların girmesi ile aradaki 7-8 sayılık farkı korumayı başardı. Anadolu Efes’in ilk yarıda yaptığı doğrulardan bir diğeri ise Fenerbahçe’nin hücum ritmini arttıracak basketleri faul yaparak engellemeleri ve top kayıplarına zorlayarak ritmin dışına itmesiydi.

   

  İkinci yarıya yine istekli başlayan Anadolu Efes farkı 3. periyodun ortalarında 12 sayıya kadar çıkardı. Fakat Fenerbahçe savunması o dakikadan sonra öyle bir karakter koydu ki ortaya ve hücumda da ritmini bulunca farkı 2-3 sayılara kadar eritti. Bunun en önemli faktörü ise Sloukas’ın Heurtel’e yapmış olduğu muazzam savunma, Fenerbahçe savunmasının kaptığı toplar ve Granger’in zorlama şutlarının kaçması oldu. Son periyotta ise başa baş giden ilk beş dakikadan sonra maç sanki serbest atış atma yarışına döndü ve Fenerbahçe ilk defa öne geçti. Anadolu Efes hücumlardan boş dönerken, Fenerbahçe ise hem savunmada hem de hücumda muazzam işler yaparak, maçı 87-85 kazandı.

   

  Bir detay ise hakemlerin bu maçta yaptıkları hatalar ile ilgili. Aslında iki takım aleyhinde de düdükler çalındı ama Fenerbahçe aleyhine çalınan düdükler ağırlıktaydı. Final serisinde bu kadar kötü hakem performansı kabul edilemez. Bundan sonraki maçlarda serinin daha adil bir şekilde oynanması için hakemlerimizin daha dikkatli olması gerekiyor.

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.