banner84

ÖZHASEKİ'NİN ÇILGIN PROJELERİ

28 Ekim 2013, 10:27

Habercilik dilinde, bir olayın bü­yüklüğü vurgulanırken, "bomba etkisi yaptı" şeklinde bir tabir kullanılır. Bu cümle, günümüzde her ne kadar olur olmaz hadiseler için kullanılsa da ger­çekten de zaman zaman etrafımızda gelişen olaylar bu etkiyi oluşturuyor ve bu tabir tam da yerine oturuyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Meh­met Özhaseki'nin önceki gün, Cum­hurbaşkanı Gül'ü, belediyede ağırlar­ken yaptığı sunum tam da bu etkiyi yapacak nitelikteydi. Her duyanı ade­ta şok eden, bir o kadar da heyecan­landıran projeler açıklayan Özhaseki, seçimler öncesi yine Kayseri'nin gün­demini belirleyeceğini gösterdi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul için Çılgın Proje açıklayacağını aylar ön­cesinde duyurmuş ve tüm Türkiye'yi merak içerisinde bırakmıştı. Sonra­sında görsel sunum eşliğinde Kanal İstanbul projesini açıklamış ve proje büyük yankı uyandırmıştı.

Belki Özhaseki Başkan, Başbakan gibi önceden ipucu verip kimseyi meraklandırmadı ancak, hiç beklen­medik bir zaman diliminde bombalan art arda patlattı ve "Kanal Kayseri" Projesini, halkın beğenisine sun­du. Şeker Fabrikası'nın taşınarak o bölgenin devasa bir mesire alanına dönüştürülmesi, Garnizon Komutanlığı'nın boş arazisinin alınarak 2 milyon

metrekarelik alanın dev bir parka dönüştürülmesi, Valilik Binası'nın yıkılarak Cumhuriyet Meydanı'nın genişletilmesi, Kiçikapı Meydanı'nm büyütülmesi gibi projeleri daha önce ucundan kıyısından duymuş veya tah­min ediyorduk. Ancak bunlarla bera­ber açıkladığı bir proje var ki, adeta dudak uçuklatacak cinstendi.

Cumhurbaşkanı Gül başta olmak üzere belediye meclis salonunda bulunan herkes, projenin slaytlarını izlediğinde hayretler içerisinde kaldı. Hemen herkesin dilinden "bu yapı­labilirse Kayseri bambaşka bir şehir haline gelecek" dediğine şahit olduk. Projeye göre, Eski Sanayi Bölgesi'ndeki dükkanlar tamamen kaldırılacak. Bu bölgeye dev bir gölet, park ve modern iş merkezleri yapılacak. Kızılırmak'ın bu bölgeden geçirilmesi de gündeme gelecek. Buradaki dükkan ve arsa sahiplerine iş merkezlerinden yerler verilerek, projenin kendini fi­nanse etmesi sağlanacak. Proje, Has­tane Caddesi'nin bir bölümü, Sahabi­ye Mahallesi ve Fatih Mahallesi'ni de kapsayacak ve şehir merkezinin ta­mamı boydan boya park ve yeşil alan olacak. Eğer proje gerçekleştirilebi­lirse Kayseri'nin çehresi tamamen de­ğişecek. Bu proje hem yeni bir şehrin inşası hem de devasa bir ekonominin oluşması anlamına da geliyor.

Yani burada Erciyes ve Raylı Sis­tem Projeleri'nden daha büyük ve daha sempatik bir projeden söz ediyo­ruz.

Bana kalırsa, Büyükşehir Beledi­yesi, bu projenin görsel sunumunu internet sitesi veya televizyonlarda da yayımlamak. Çünkü ne kadar anlatır­sanız anlatın, görsel sunumun yaptığı etkiyi uyandırmanız mümkün olmu­yor.

İnsanların, bunu bizzat görüp, ne tür değişikliklerin planlandığını anla­maları gerekiyor.

Tekrar ediyorum, eğer bu projeler hayata geçirilebilirse, şehircilik tari­hinin en büyük dönüşüm hamlesi Kay­seri'de gerçekleşmiş olacak.

Kayseri Anadolu Haber

 

Yorum Gönder

@name x