|   | 
 • “Stres kiloyu da olumsuz etkiliyor”


  “Stres kiloyu da olumsuz etkiliyor”
  Diyetisyen Handenur Uzun, duygusal yeme hastalığına karşı alınacak önlemleri açıkladı

   Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite ve aşırı kilolara neden olan hastalıkların başında stresin geldiği belirtildi.  Diyetisyen  Handenur Uzun, ‘Duygusal yeme’ adı verilen rahatsızlığın temelinin stres olduğunu belirtti. 
  Alınacak bir takım önlemlerle bu sıkıntının üstesinden gelinebileceğini kaydeden Ege Liva Hastanesi Diyetisyeni Handenur Uzun, “Gün içinde mutsuz, üzgün, stresli ya da öfkeli olduğunuz zamanlar fiziksel olarak aç olmadığınız halde eliniz sürekli bir şeyler atıştırmaya gidiyor, olumsuz geçen bir günün üstesinden yemek yiyerek gelmeye çalışıyorsanız sizde de duygusal yeme bozukluğu olabilir” diyerek “Duygusal yeme bozukluğuna sahip insanlar, hayatlarını sürekli yemek yeme ihtiyacı içinde geçirir. Bu ihtiyacın neden olduğu yeme isteği ve sonrasında gelen suçluluk duygusu; uzun vadede tekrar yeme isteği oluşturacak negatif duygular olarak geri dönüyor ve iş içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Özellikle zayıflama diyetlerindeki başarıyı sekteye uğratan nedenlerin başında gelen bu sorun, bireylerin kendine olan inancını azaltmakta ve başarısızlık duygusunu arttırmaktadır” diye konuştu. 
  “Duygusal yeme bozukluğu ile baş etmenin yolları” 
  Bu durumla baş etmek için alınacak bazı tedbirler olduğunu kaydeden Diyetisyen Handenur Uzun, “Duygusal yeme probleminin çözebilmenin ilk adımı farkındalıktır. Sizi buna iten davranışı bulup onu çözmeye çalışın. Örneğin, sebep yalnızlık ise daha sosyal olmaya çalışın. Kendinizi kötü hissettiğinizde odağınızı yiyecekler yerine bir fiziksel aktiviteye çevirin. Fiziksel aktivite vücutta serotonin hormonunun sentezlenmesini uyararak duygu durumunun düzelmesinde oldukça etkili bir yöntem. Çevrenizde yüksek kalorili sağlıksız besinler yerine sağlıklı, besleyici, lif oranı yüksek olan besinler bulundurun. Gözünüzün görebileceği yere bir şişe su koyun ve elinizin atıştırmalıklar yerine önce suya ulaşmasını sağlayın. Öğünlerinizi atlamayın. Tokluk hissinin oluşması için lokmalarınızı iyice çiğneyin ve yeme sürenizi uzatın. Yemek için bir şeyler aradığınızda onu gerçekten aç olduğunuz için mi yoksa sadece kendinizi daha iyi hissetmek için mi tüketeceğinizi değerlendirin. Düzenli bir uyku sistemi oluşturmaya çalışın” dedi.   Etiketler Diyetisyen Kilo Stres

  YORUMLAR

  YORUM YAP!

  Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.

  Ad Soyad

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.